Beyaz Papağan Türü ve Özellikleri

Kakadu papağanı ailesinin bir üyesi olan Beyaz Papağan, asıl kökeni Avustralya’ya dayanan ancak sonrasında yayılarak farklı ülkelere yerleştiğine inanılan papağan türüdür. Beyaz Papağan’ın şu an en çok bulunduğu yer Endonezya’nın Maluku eyaletidir. Bu yayılmalar göç dönemlerinde gerçekleşmiş olabileceği gibi kaçarak da farklı ülkelere yerleşim yapılmış olabilir. Sizler için ülkemizde nadir bulunan Beyaz Papağan türü ve özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Beyaz papağan türleri hakkında kafanıza takılan herhangi bir soru işaretinde forum alanımıza ücretsiz kayıt olup ilgili kategoriye konu açabilirsiniz.

Yetişme Ortamı

Beyaz papağan türü nesli tükenmekte olan ve koruma altında tutulan bir papağan türüdür. Genellikle eş veya arkadaş olarak seçtikleri papağan ile birlikte dolaşırlar, sürü halinde gezdikleri çok görülmemiştir. Beyaz papağanlar ağaçların bol ve sık olduğu ormanlarda, beslenebilecekleri tarım alanlarında yaşamayı sever. Özellikle uzun ağaçların bulunduğu ormanlar onlar için ideal yaşam alanlarıdır çünkü ağaçların yüksek yerlerinde zaman geçirmeyi çok severler.

Fiziksel Özellikleri

Beyaz papağanların en büyük özelliği adından da anlaşılacağı gibi bembeyaz tüylere sahip olmasıdır. Başının üst kısmı ve kanatlarının alt kısmı çok açık ton bir sarı renge sahiptir. Bu sarılıklar beyaz papağana ayrı bir güzellik katar. Beyaz papağanlar kafasının üstündeki tüylerini açıp kapayabilir. Bu özellikleri ile “şemsiye papağan” olarak da adlandırılır.

Beyaz Papağan Türü Ve Özellikleri

Dişi ve erkek beyaz papağanlarda fiziksel olarak küçük farklılıklar bulunur. Dişi beyaz papağanların göz rengi kırmızı, erkek beyaz papağanların göz rengi ise kahverengidir. Diğer canlılarda olduğu gibi beyaz papağanlarda da dişi, erkekten fiziksel olarak daha küçüktür.

Beyaz Papağanlarda Üreme

Papağanların çiftleşmeden önce kendilerini dişi papağana beğendirmek in yaptıkları hareketler birçok belgesele konu olacak kadar güzeldir. Erkek beyaz papağan tüylerini kabartıp dans eder gibi farklı hareketler yaparak kendini dişi papağana beğendirmeye çalışır.

Beyaz papağanlar çok duygusal bir yapıya sahiptir ve çiftleştikleri eşleri ile, sahipleri ile derin bağ kurar. Tek eşlidirler, eşleri ölürse büyük üzüntü duyar. Hatta bazı beyaz papağanların eşlerinden ayrıldığında veya eşi öldüğünde depresyona girdiği bile görülmüştür.

Beyaz Papağan Türü Ve Özellikleri
Beyaz Papağan Türü ve Özellikleri

Beyaz Papağan Çiftleşme Sistemi

Beyaz papağanlar havalar iyice ısındığı zaman üreme dönemine girerler. Soğuk havalar onların çiftleşmesi, yuva bulması için uygun değildir. Uzun ağaçlarda vakit geçirmeyi seven beyaz papağanlar, yumurtlama dönemleri geldiğinde yuvalarını da yine bu uzun ağaçların tepe bölgelerine yapmayı tercih eder. Çok fazla yumurta bırakmayan beyaz papağanlar 1 veya 2 yumurta bırakır, bazen bu sayı 3 de olabilmektedir. Kuluçka süresi ortalama 30 gündür. Erkek ve dişi papağan nöbetleşe olarak kuluçkaya yatar ve yumurtaların sıcak kalmasını sağlar.

Davranış Özellikleri

Beyaz papağan türü ve özellikleri arasında insanlarla iyi iletişim kurması bulunur. Bu sebeple kakadu papağanları ailesi arasında en çok tercih edilen türlerden biridir. Diğer papağanlara göre konuşma kabiliyetleri daha düşüktür ama bakım ve ilgilenmesi güzel yapıldığında bütün kabiliyetlerini en üst seviyede kullanabilir. Bu şekilde ilgi ve sevgi ile, doğru eğitim ile 15-20 kelime öğrenebilmesi mümkündür.

Beyaz papağanlar meraklı ve hareketli yapıları ile bilinir. Bazı kuş türlerinde kuşun odada olup olmadığı bile anlaşılmaz, varlığı ile yoklukları birdir. Ancak bu beyaz papağanlar için geçerli değildir. Beyaz papağanlar etrafına neşe saçar, özgürlüklerine düşkündür. Bu sebeple bulunduğu kafes mutlaka büyük olmalı ve eğlenecekleri oyuncakları olmalıdır.

Diğer papağanlardan farklı olarak aletleri kullanma konusunda yetenekleri vardır. Etraftan bulduğu dal gibi nesneler ile sırtını kaşıyabilir, oyunlar oynayabilir.

Beyaz papağanlar kaşınmayı çok sever. Tüyleri yumuşak bir şekilde, zarar vermemeye dikkat edilerek kaşınabilir. Çiftleşme sırasında eşlerin birbirini kaşıdığı da görülmüştür.

Beslenme Alışkanlığı

Doğal yaşamda yaşayan beyaz papağanlar günlerinin çoğunu besin arayışı ile geçirirler. Genellikle yemek aramak için yaşadıkları alanı terk edip çevre yerlerde gezintiye çıkarlar. Beslenme yelpazelerinin geniş olması, yemek bulmalarını kolaylaştırır. Doğada yaşayan beyaz papağanlar papaya, langsat gibi besinleri, kuru yemişleri, çeşitli meyveleri, tohumları ve bazı küçük böcekleri yiyerek beslenebilir. Özellikle mısır yemeyi çok seven beyaz papağanlar, ekin tarlalarını talan edebilir, bir dönem içerisinde mısırlarım birçok kısmını tüketebilir.

Ev ortamında beslenen beyaz papağanlar için ise özel yemler satılmaktadır. Bu yemler haricinde meyve ve kuru yemiş takviye yiyecek olarak verilebilir. Papağanlar da dahil olmak üzere tüm kul türleri hassas bir yapıya sahip olduğu için yem ve ek besin konusunda mutlaka veterinere danışılmalıdır.

Tavsiye Bağlantı: Papağan Türleri ve Özellikleri Hakkında Bilgiler

Beyaz Papağan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birçok kişi beyaz papağanları ve bu papağanların dahil olduğu kakadu papağan ailesini dış görünüşlerinin güzel olması ve neşeli bir mizaca sahip olması sebebiyle tercih eder. İlgisizlik ve sevgisizlik ile karşılaştığında depresyona girebilen beyaz papağanların özgürlükleri kısıtlanmamalı, evde beslenecekse bile geniş bir kafes kullanılmalı ve gün içerisinde mutlaka ilgilenilmeli, sevgi gösterilmelidir.

Beyaz papağanların sesleri düşük desibellerde olabileceği gibi 150 desibele kadar çıkabilir. Bu sebeple gün içerisindeki ötüşlerine tahammül gösteremeyecek kişiler, yüksek seslere karşı duyarlılığı olan kişiler beyaz papağan sahiplenirken daha iyi düşünmelidir. Siz sesinden rahatsız olsanız ama hiçbir tepki vermeseniz bile beyaz papağan hisleri ile rahatsız olduğunuzu anlayacak ve kendini güvensiz bir ortamda hissedecek, içine kapanacaktır.

Beyaz papağanlar her ne kadar eşlerine bağlı olsalar da aynı evde ve aynı kafesin içinde yaşayan beyaz papağanlar birbiri ile yarış halinde olacaktır. Kendisi ile daha çok ilgilenilmesini isteyen beyaz papağan, daha yüksek sesli ötecek, belki huysuzluk yapıp kafesini dağıtacak belki de içine kapanıp depresyona girecektir. Bu sebeple tek olarak veya ayrı kafeslerde bakılması daha sağlıklıdır.

Beyaz papağanlar günlük alması gereken besin ve su miktarını aldığında kolay kolay hasta olmayan canlılardır. Ancak genetik olarak mantar enfeksiyonuna yatkınlığı bulunur. Bu sebeple veteriner kontrolleri düzenli olarak yaptırılmalıdır.